Piercing / Piercing rtu
Piercing rtu
Po uchu a nosu je piercing rtů jedním z nejoblíbenějších v domorodých kulturách po celém světě. Po celá staletí lidé nosili ozdoby z rohoviny, kostí, zlata a jiných přírodních materiálů v piercingu rtů.
Termín "labret" pochází z latinského slova "labrum," což znamená "ret." Jakýkoli piercing kolem úst se nazývá labret, i když někteří tento termín používají pouze pro piercing umístěný ve středu pod spodním rtem. Existuje maximální vzdálenost od ústního otvoru, která může být propíchnuta, protože tkáň se napojuje na dásně. V rámci omezení daných anatomií a estetických preferencí existuje mnoho možností pro piercing kolem úst.
Pokud si přejete po uzdravení přecházet mezi kroužky a tyčky, prodiskutujte to se svým piercerem, protože úhel piercingu a vzdálenost od okraje vašeho rtu je třeba vzít v úvahu.
Druhy piercingu rtu
Tradiční labret je vycentrován pod spodním rtem, pod červeným okrajem (kde se pigmentovaná oblast setkává s tváří). Nejlepší je vyhnout se piercingu přes tento styčný bod, aby se zabránilo migraci do měkčí tkáně rtu. Labrety mohou být nošeny výše nebo níže, v párech nebo vícenásobně, centrálně nebo na stranách. Umístění piercingu tak, aby šperk spočíval v neutrálním úhlu, je rozhodující pro pohodlí a bezpečnost. Všechny labrety (včetně variant popsaných níže) musí být umístěny s tímto principem na mysli. Nadměrný tlak na zuby nebo dásně – i z nejmenšího sklonu – může způsobit nepohodlí a poškození. Tenká tkáň uvnitř rtu obsahuje velké množství krevních cév, které jsou snadno viditelné a kterým je třeba se vyhnout.
Vhodné šperky pro piercing rtu
-
Tvar: Do propichu bradavek se používají šperky různých typu a tvaru, ale při prvotním propichu se dávají vždy jen rovné šperky buď činky nebo clickery (jako kroužek, ale jedná půlka je rovná). Po zahojení se tam mohou dát kroužky, štíty aj.
-
Tloušťka šperku se nesmí být menší než 1,6 mm (14ga) Délka při propichu by měla přesahovat délku bradavky aspoň o 1-2 mm, u větších bradavek otok je větší, proto ta mezera může být větší
-
Materiál: při propichu lze používat kvalitní titan nebo zlato, bioplast je také nezávadný, ale je moc flexibilní, což může přispět změně tvaru propichu. Existuje také nezávadná ocel, ale pravděpodobně v ČR ji nenajdete.
Cena piercingu rtu
Cena piercingu v našem salonu se skládá z ceny za službu aplikace piercingu a ceny za šperk. U některých druhů piercingů bude po zahojení zapotřebí také zkrácení šperku, kde se platí pouze cena nového šperku.
Cena píchnutí rtu
700 Kč
Cena šperku pro piercing rtu
Od 350 do několika tisíc, nabízíme šperky z titanu z ekonomické a prémiové třídy, a zlaté šperky ryzosti 585 a 735.
Kontraindikace pro piercing rtu
-
Užívání léků (pokud ano, s lékařským souhlasem)
-
Životní styl, který neumožní dodržovat správnou péči o piercing
-
Kožní choroby
-
Dermatitida nebo jiný zánět v oblasti propichu
-
Tendence k vytvoření keloidních jizev
-
Žloutenka
-
HIV
-
Cukrovka a závislost na inzulínu
-
Poruchy oběhového systému nebo špatná srážlivost krve
-
Alergické reakce
-
Epilepsie
-
Hormonoterapie, onkologické nemoci
-
Těhotenství nebo kojení
-
Menstruace by mohla být kontraindikace ale pokud ji nemáte silnou některé propichy by určitě šlo udělat.
-
Pokud jste nedávno podstoupili jakoukoliv operaci v oblastí rtu měli byste se před rozhodnutím o piercingu poradit se svým lékařem.
Porušení kontraindikací může mít negativní dopady na vaše zdraví.
Příprava na piercing rtu
Před zákrokem se:
-
Dobře vyspěte
-
Aspoň trochu se najezte
-
Vezmete na sebe oblečení, které zároveň by nebyla škoda ušpinit, kdyby se na něj dostala nějaká kapka krve, často ani jedna se neobjeví, ale může se stát.
Procedura piercingu rtu
-
Po příchodu do studia vyplníte "Souhlas se zákrokem", který mimo jiné bude obsahovat kontraindikace před piercingem rtu a následnou péči o něj. Absence kontraindikací a dodržování doporučeného námi postupu péče je jednou z důležitých podmínek úspěšného zahojení propichu.
-
Dále následuje konverzace s piercerem. Proberete vhodné umístění a šperk pro piercing obočí, který dáme hned a případně, který budete nosit potom.
-
Piercer si připraví pracovní místo. Zvolený šperk pro piercing rtu spolu s jehlou se budou sterilizovat cca 10 min. Během té doby budete mít možnost se na cokoliv zeptat a upřesnit potřebné informace.
-
Po sterilizaci piercer naznačí finální místo provedení vpichu pro piercing rtu, vydezinfikuje pokožku a během pár vteřin budete mít nový piercing rtu.
-
Ošetření po propichu: Po propichu piercer ošetří piercing rtu, vyfotí ho, pokud s tím budete souhlasit, přelepí náplastí a ještě jednou Vám vysvětlí péči o piercing rtu.
Hojení a péče o piercing rtu
Skoro vždy propich natéká, proto nejdřív dáváme delší šperk, který cca za 1-2 měsíce vyměníme za kratší. Jinak je riziko častého zavádění o šperk a následná traumatizace. Občas je třeba výměna několikrát během hojení, proto pokud cítíte, že šperk se stává příliš dlouhý a překáží Vám můžete požádat o zkrácení. Při výměně šperku za kratší se platí cena šperku dle aktuálního ceníku, služba je zdarma, pokud se jedná o prvotní proces hojení.
Detailní návod na péči o piercing si přečtěte zde:
Omezení po piercingu rtu
-
Nespěte na straně, kde máte čerstvý piercing rtu.
-
Po dobu minimálně jednoho měsíce se vyhýbejte návštěvě sauny, solária, bazénu, moře a jiných veřejných koupališť.
-
Buďte opatrní a vyhýbejte se jakémukoli pohybu, tlaku apod., který by vedl k traumatizaci čerstvého piercingu rtu.
-
Opatrně si oblékejte a svlékejte oblečení.
-
Nesahejte na piercing rukama.
-
Pamatujte, že špína a mechanická traumatizace jsou největším zlem pro čerstvý piercing rtu.
-
Dávejte pozor na vlasy, aby se kolem šperku nezamotávaly.
-
Nevyndávejte šperk, netočte jím a nehýbejte s ním; piercing rtu potřebuje klid.
Komplikace po piercingu rtu
Po piercingu rtu se mohou objevit problémy od menších do závažných, důležité je hned jak jste pocítili nějaký problém kontaktovat studio.
Varovnými signály mohou být (samostatně nebo v kombinaci):
-
Výtoky.
-
Nepříjemný zápach.
-
Nadměrná citlivost až bolest.
-
Silný otok.
-
Erytém - zčervenání.
-
Piercing a pokožka okolo jsou horké na dotyk.
-
Vznik bouliček nebo pupínků vedle místa vpichu.
-
Zvětšení lymfatických uzlin na krku nebo vedle uší.
a jiné neobvyklé a nepříjemné projevy.